Wiele osób zastanawiających się nad zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych szuka odpowiedzi na różne nurtujące ich pytania. W dzisiejszym artykule odpowiemy na kilka pytań, które pojawiają się w branży fotowoltaicznej najczęściej.
Czy panele słoneczne działają w Polsce?
Systemy fotowoltaiczne generują energię elektryczną, gdy jest światło dzienne, więc nadal będą działać nawet w pochmurne dni. W tych warunkach nie będą jednak w stanie wytwarzać energii w maksymalnym zakresie. Panele będą działać najlepiej w bezpośrednim świetle słonecznym, a zatem systemy fotowoltaiczne w Polsce będą zazwyczaj produkować mniej energii niż panele w innych, bardziej słonecznych krajach, takich jak Hiszpania. To nie oznacza jednak, że nie warto zainstalować paneli fotowoltaicznych w swoim domu. System fotowoltaiczny o powierzchni 20 m2 (~3 kW) generowałby około 2600 kWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ponad 50% typowego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w polskim domu.
Ile kosztują panele słoneczne?
Koszt zakupu i instalacji paneli słonecznych znacznie spadł w ciągu ostatnich 10 lat. Fotowoltaika we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i innych miastach w Polsce jest coraz bardziej przystępna cenowo. Koszt systemu fotowoltaicznego zależy od szeregu czynników, w tym jakości wybranego sprzętu i jego rozmiarów. Zakup i montaż instalacji PV to zwykle koszt wynoszący od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Gdzie produkowane są panele słoneczne?
Większość paneli słonecznych jest produkowana w Azji (głównie w Chinach i na Tajwanie), ale są też niektórzy producenci europejscy i północnoamerykańscy. Komponenty do paneli słonecznych i innego sprzętu użyte w instalacji pochodzą z całego świata.
Czy panele słoneczne będą odpowiednie do mojego domu?
Przy ustalaniu, czy panele słoneczne są odpowiednie do zastosowania w danym budynku, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Jedna z nich dotyczyć tego, ile wytworzonej energii elektrycznej będziesz potrzebować aby pokryć swoje zapotrzebowanie. Musisz zastanowić się, ile wytworzonej energii elektrycznej zużyjesz w swoim domu, na podstawie schematu wytwarzania energii z systemu fotowoltaicznego oraz schematu zużycia i zajętości energii dla Twojego domu.