Poważne uszkodzenie mózgu może uszkodzić tkanki mózgu. Jednak tkanki mogą stopniowo się regenerować i pełnić swoje funkcje. Proces rekonwalescencji może zająć dużo czasu, od sześciu miesięcy do 1 roku, ale rehabilitacja pomaga przyspieszyć procedurę gojenia. Pomaga w ukierunkowaniu zdolności uzdrawiania organizmu i procesach ponownego uczenia się mózgu. Dzięki temu osoba ma tendencję do szybkiego i skutecznego leczenia.
Głównym motywem rehabilitacji jest upewnienie się, że każdy pacjent wykonuje swoją codzienną rutynę samodzielnie i bezpiecznie. Istnieje kilka opcji rehabilitacji do wyboru w zależności od zdolności danej osoby do wykonywania swoich programów. Zespół prowadzący leczenie doradzi pacjentowi lub skieruje go do najbardziej odpowiedniego miejsca rehabilitacji.
Problemy rozwiązywane przez pacjentów z urazami mózgu
Istnieje kilka problemów, z którymi boryka się osoba, która doznała urazu mózgu:
- Ludzie mogą cierpieć z powodu problemów z myśleniem, takich jak trudności z językiem, oceną, pamięcią, koncentracją i rozwiązywaniem problemów.
- Fizyczne trudności, takie jak problemy z poruszaniem się lub połykaniem, brak siły i koordynacja.
- Niektóre osoby mogą również mieć do czynienia z problemami sensorycznymi, takimi jak węch, słuch, dotyk i zmiany wzroku.
- Osoby po urazie mózgu mogą doświadczać zmian nastroju, impulsywności i drażliwości.
- Osoby z problemami z mózgiem mają zwykle wysoki temperament, co nie jest dobre dla nich i ich rodzin.
- Depresja może być kolejnym zaburzeniem klinicznym, przez które może przejść ofiara. W takim przypadku ważna jest konsultacja z psychiatrą.
Potrzeba rehabilitacji po urazie mózgu
Istnieje wiele powodów, dla których powinieneś odwiedzić centrum rehabilitacji, aby skutecznie leczyć uraz mózgu:
- Wzmacnia potencjał osoby do prawidłowego funkcjonowania w swojej społeczności i domu.
- Pomaga w rozwiązywaniu problemów fizycznych i psychicznych spowodowanych urazowymi uszkodzeniami mózgu.
- Kiedy jakakolwiek osoba przechodzi uraz mózgu, potrzebuje dużo wsparcia emocjonalnego. Otrzymuje to emocjonalne i społeczne wsparcie dzięki rehabilitacji.
- Zachęca cię do dostosowania się do zmian zachodzących podczas odzyskiwania traumy.
- Pomaga również zapobiegać powikłaniom urazów mózgu, takich jak odleżyny (znane również jako odleżyny), zakrzepy krwi, zapalenie płuc, problemy z oddychaniem, ból, skurcze mięśni, osłabienie mięśni, problemy z pęcherzem itp.
Czy istnieje ryzyko rehabilitacji po urazie mózgu?
Rehabilitacja raczej nie spowoduje żadnych problemów. Jednak podczas wykonywania zabiegów, takich jak fizjoterapia, mogą wystąpić zagrożenia. Może to prowadzić do nowych urazów lub nawet pogorszyć istniejący uraz. Dlatego należy zachować ostrożność podczas wykonywania zabiegu.
Specjaliści muszą również zadbać o pacjentów, jeśli prawidłowo wykonują terapię, czy nie. Upewnij się, że jeśli napotkasz jakikolwiek problem, przedyskutuj go z lekarzem, aby uzyskać lepszą poradę.
Różne rodzaje rehabilitacji
- Rehabilitacja stacjonarna: To ustawienie obejmuje ekspertów dla osób, które nie są gotowe do zwolnienia ze szpitali. Te rehabilitacje neurologiczne zapewniają pacjentowi odpowiednie środowisko do dalszego leczenia. Dobrze zorganizowany program ma być realizowany przez cały dzień.
- Rehabilitacja środowiskowa: Po pobycie w szpitalu, niektórzy pacjenci mogą zostać przeniesieni do jednostek mieszkalnych w zależności od ich stanu. Tutaj mogą rozwijać swoje niezależne umiejętności przetrwania. Dzięki temu pacjenci będą mogli żyć samodzielnie. Niektórym ludziom można nakazać powrót do swoich domów. Terapeuta indywidualny opiekuje się pacjentem wyłącznie w jego rodzinie.
- Rehabilitacja ambulatoryjna: Osoby, które nie cierpią z powodu poważnych urazów, mogą zostać poproszone o powrót do swoich domów lub mogą uzyskać leczenie w lokalnym szpitalu.
Jaka jest rola członka rodziny w rehabilitacji?
Członkowie rodziny są filarami, które dają emocjonalne wsparcie osobie poszkodowanej. Odgrywają znaczącą rolę we wkładzie w proces rehabilitacji. Członkowie rodziny mają bliskie relacje z pacjentami, dlatego muszą wcześniej komunikować się z profesjonalistami.
Problemy psychologiczne zajmują dużo czasu, zanim wyzdrowieją, a także mogą powodować długotrwałe trudności dla ofiary i członków jej rodzin. Przyjaciele i krewni dostarczają cennych informacji na temat charakteru i wyborów ofiary. Te szczegóły dotyczące ofiary pomagają profesjonalistom lepiej ją zrozumieć.
Kroki, które należy podjąć przed podjęciem terapii
Każda osoba ma prawo znać wszystkie szczegóły dotyczące procedury, którą będzie miał. Przed podjęciem jakichkolwiek badań lub leczenia należy wziąć pod uwagę następujące kroki:
- Zrozum, dlaczego zamierzasz wykonać test. Zapytaj także o nazwę procedury lub testu od swojego specjalisty.
- Jakich rezultatów powinieneś się spodziewać po procesie leczenia? Niezbędne jest poznanie wyników, zanim zgodzisz się na jakąkolwiek metodę zaleconą przez twojego eksperta.
- Zapytaj swojego specjalistę, czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia, powikłania lub skutki uboczne w prowadzonej przez niego terapii.
- Inną istotną kwestią, o której musisz wiedzieć, jest to, kto wykona twój test i jakie są jego kwalifikacje. Możesz również zapytać ich o miejsce testu.
- Jeśli nie chcesz podjąć terapii, zapytaj eksperta, co by się stało, jeśli nie podejmiesz leczenia, czy też możesz wykonać inny test.
- Inną kwestią, o której należy wiedzieć, jest to, do kogo możesz zadzwonić w przypadku dyskomfortu lub jakiegokolwiek problemu po terapii.
- Ostatnim krokiem jest zapytanie, ile trzeba zapłacić za zabieg.
Podsumowując
Urazy mózgu mogą nakładać na nasz organizm wiele ograniczeń. Podczas leczenia osoba może stanąć przed kilkoma dylematami. Jednak te dylematy mogą być dobrze rozwiązane przez specjalistów. Dlatego lepiej jest otrzymywać regularną pomoc z rehabilitacji. Teraz, gdy znasz już wszystkie cuda, jakie rehabilitacja może zapewnić po operacji mózgu, musisz również w takich przypadkach udać się na rehabilitację. Mamy nadzieję, że przekazaliśmy Ci wystarczająco dużo informacji, które z pewnością Ci pomogą.