medycyna-starożytna

Opieka zdrowotna chorych istniała od wieków – w różnych krajach jej specyfika różniła się w zależności od obowiązujących zwyczajów i kultury ludzi. Przesłanie było jednak zawsze jednakowe – pomóc potrzebującym, leczyć ich dolegliwości i wspomagać powrót do pełnej sprawności. I mimo że świat pędzi do przodu, cywilizacja rozwija się, to pewne mądrości medycyny ludowej i starożytnej pozostają uniwersalne – jakie ich założenia możemy wdrażać w codziennym, współczesnym życiu, by cieszyć się pełnią zdrowia i sprawności?

Starożytny system opieki zdrowotnej z Indii – założenia

Tradycyjna nauka o zdrowiu i system opieki zdrowotnej pochodzący ze starożytnych Indii uznawana jest za jeden z najstarszych tego typu systemów na świecie według WHO, a nazywa się ona Ajurweda. Jest to zdecydowanie kolebka sztuki medycznej, która z założenia kładzie nacisk na holistyczne podejście do zdrowia człowieka i jego energii, które nierozerwalnie mają na siebie bezpośredni wpływ. Medycyna ajurwedyjska obejmuje takie aspekty jak:

  • chirurgia ogólna,
  • laryngologia,
  • toksykologia,
  • geriatria i długowieczność,
  • pediatria,
  • choroby wewnętrzne.

Medycyna ta zatem rozszerza się na wiele aspektów zdrowotności, w założeniu swoim ma pomagać zachować naturalną równowagę zdrowotną organizmu, i na tym głównie opiera swoje działania. Nie bez znaczenia pozostaje tu również energia człowieka, która w momencie narodzin pozostaje w idealnej równowadze – człowiek niszczą ją z czasem i zaburza jej równowagę m.in. złym odżywianiem, stresem czy prowadzeniem nieodpowiedniego trybu życia. Jakie wnioski i porady może wyciągnąć współczesny człowiek z tej nauki? Przede wszystkim uznanie za jedność swojego zdrowia psychicznego i fizycznego – jeżeli czujemy się przewlekle zestresowani, prowadzimy bardzo intensywny tryb życia, wówczas zachwiana zostaje również nasza równowaga fizycznego zdrowia, co prowadzić może do licznych schorzeń.

Indywidualny model energetyczny każdego człowieka

Medycyna ajurwedyjska opiera się o przekonanie, że każdy człowiek ma własny, indywidualny model energetyczny, którego stan decyduje o długości życia, zdrowiu i samopoczuciu. Im silniejszy ten model i im większa ilość energii, tym jesteśmy zdrowsi, pewniejsi siebie, lepiej czujemy się we własnym ciele, a przede wszystkim unikamy chorób i wirusów, które mogą wprowadzić spustoszenie w naszym organizmie. I mimo że nie ma jednego uniwersalnego przepisu według tej medycyny co człowiek powinien robić by być zdrowy, to wdrożenie jej podstawowych założeń, a przede wszystkim baczne przyglądanie się swojemu ciału i jego reakcji na różne sytuacje życiowe pozwalają zdiagnozować, co nam nie służy, i wyeliminować to na stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *